BAŞARININ ÖNÜNDEKİ İKİ ENGEL : ZİHİN VE ÖNYARGI

Yazıyı okumadan öncelikle videoyu izlemenizi istiyorum. İzledikten sonra yazımı okumaya devam edebilirsiniz. Hayatınızda yapabilicekleriniz için öncelikle önyargılı davranmayın ve zihninizde büyütmeyin. Düşünsenize asırlar önce sadece ok ve taş kullanıp mağaralarda yaşayan insanlar bugün Mars’ta hayat varmı, yaşanabilir mi diye araştırmalara yapan döneme geliş sürecimizi düşünün. Bir zamanlar bu Dünya’ya muhtaçken şimdi sınırlarını aşıp burdan çıkış planları yapmayı düşünmemizin ardındaki nedenler aslında basittir. Hayal etmekten vazgeçmemek vede inandığınız değerler uğruna savaşmak. Hayatta ne yapmak isterseniz ama geçekten isterseniz vede çevrenizdeki insanları dinlemezseniz sadece kendi yüreğinizi dinleyip, kendinize inanırsanız emin olun ki başaramayacağınız hiçbişey yok bu hayatta.

Kendini değerli görüyor musun ? kendi değerini neye göre belirliyosun ? kendi düşüncelerine, kendi inançlarına, kendi prensiplerine göre mi yoksa başkalarının düşüncelerine göre mi ? cevap basit bu yazıyı okuyan çoğu insan için başkalarının düşünceleri senin için daha önemli. O sana aptal diyo kendini aptal sanıyosun, o sana yapamazsın diyo yapamıycağını sanıyosun, o sana bi halt olamazsın diyo sende benden bi halt olmaz diye etrafta geziniyosun. Sonra neden başarılı olamadım diye etrafa soruyosun. Etrafı bırak yıllarca etrafa sordun ve bu yüzden başarılı olamadın. Artık etrafa sormuycaksın, artık yüreğinden başka kimseyi umursamıycaksın ve bu sayede başarılı olacaksın. Çünkü insanın başarısızlığının önündeki en büyük yargı hayatı boyunca başarılı olamamış insanların senin düşüncelerine darbe vurmasına izin vermendendir. Düşünsenize hayatı boyunca başkalarının hayallerini gerçekleştirmek için maaşla çalışmış insanı, yada her yaptığı işte sürekli en ufak zorlukta vazgeçmiş, kaçmış, savaşamamış insanları. Gerçekten onlar sizin düşüncelerinize tercüman olabilir mi ? yada böyle insanlardan sizin hayallerinize destek olmasını, onlardan güç almanızımı bekliyosunuz ciddi ciddi.

Bugüne kadar ne yaşadıysanız yaşadınız, artık devam etmek zorundasın, artık s*ktir etmek zorundasın, bu yükü omuzlarından atmak zorundasın. Kim ne derse desin, kim ne yaparsa yapsın sen yolunda yürü ve onlara hadlerini bildir. Hiçbirşey bir anda olmaz, hiçbir başarı bir anda gelmez. Bir yola girdiğinde insanlar seni pışpışlamaz aksine sana söverler, seni aşşağı çekmeye çalışırlar, seni mutsuz etmeye çalışırlar. Ama eğer sen güçlü olursan, eğer sen s*ktir etmeyi öğrenebilirsen bunların hiçbiri seni etkilemez. Hayat zordur başarılı olmak zordur ama olay zaten bu yüzden zevklidir. Bu yüzden yüzde 99 başarılı olamıyorken Dünya’yı yüzde 1 yönetir. Zor olanın üzerinde yükselmek zorundasın.

İşte önyargılarımızın nedeni buydu, zihinde bu önyargıları gerçekmiş gibi başaramıycakmışsın gibi inanarak hiçbişey yapmak için adım atmıyo, atsa bile belkide savaşçı kimliğini öğrenemediği için mücadele edemiyor. Mesela ben kendimden size örnek veriyim. Kilo vermeye çalışırken çok fazla sorun karşıma çıktı, ilkokul çağlarımdan itibaren yüzüme vurula vurula kendime olan inancımı kaybetmiştim taaa ki o güne kadar. Sadece yüreğime inanıp önyargımı kırarak, güvenli alanımdan çıkıp savaşmak istememle birlikte inanç, motivasyon, azim unsurlarınıda birleştirerek 5 ayda tam 54 kilo verdim. Bugün ise bol bol ingilizce kelime öğreniyorum vede aşçılık kursu alıyorum. Green card başvurum kabul edilirse eğer Amerika’ya hazırlığımı yapmış oluyorum şimdiden. Ret alırsam eğer İngiltere’ye dil kursu için gidip oraya yerleşmeye çalışırsam zorluk yaşamamak için. Orda belli bi müddet çalıştıktan sonra kendi işimi yapmak için gidiyorum aşçılık kursuna. İsteklerim için mücadele ediyorum sizde öyle yapın ama bunun için önce kendinizle barışın ve daha sonra sizi engelleyen ne varsa yapmak istediğiniz kilo vermek olabilir, yeni bir lisan öğrenmek isteyebilirsin yada iyi bi üniversite kazanmak için ders çalışıyo olabilirsin. Ne yaparsan yap öncelikle senden bi kağıda güçlü yanlarını yazmanı istiyorum. Güçlü yönlerinden yürüyebilirsin ancak kimisi çalışkandır, kimisi hırslı, kimisi cesur yada nasıl bi özelliğiniz varsa bu güçlü yanınızı ön plana çıkartıp ilk adımı atmalısınız. Sonra hedeflerinize doğru yürürken sizi engelleyebilecek ne varsa hayatınızdan çıkartın. Tv izlemek, video game oynamak bunlar boş şeyler arkadaşlar sizin gelişmeniz anlamında gerçekten size hiçbi yararı olmayan boşa zamanınızı çalan uğraşlar bunlar. ”Yalnız tek bir şeye ihtiyacımız vardır çalışkan olmak.” Sadece başarılı olmak istemekle olmuyo bu işler keşke öyle kolay olsaydı. Benim söylemek istediklerim bu kadardı. Bana eğer bi sorun olursa tek tek dinlemeye hazırım yorumlarda buluşalım..

Bir Cevap Yazın