BAZAL METABOLİZMA HIZI NEDİR VE NASIL ARTTIRILIR ?

Bazal metabolizma; Kişilerin tam dinlenme sırasında kas hareketi yapmadan, vücuttaki canlılık olaylarının sürmesi için gereken enerjiyi sağlayan metabolizmaya bazal metabolizma denir. Yemekten 12 saat sonra tam dinlenme anında vücudun sadece yaşamaya yetecek fonksiyonlarını sürdürecek kadar ihtiyacı olan enerji seviyesidir. Bazal metabolizma hızı kullanılan oksijen miktarı ve oluşan kalori ölçülerek bulunabilir. Bazal metabolizma canlının yaşına, vücut ağırlığına, cinsiyetine ve çevre faktörlerine göre değişir.

BAZAL METABOLİZMA HIZINI ETKİLEYEN FAKTÖRLER

Bazal metabolizma hızı yıllar geçtikçe azalır. En hızlı zaman aralığı çocukluk ve gençlik dönemidir. Nedeni büyüme döneminde vücut dokularının yapımı ek enerji
gerektirdiğinden bazal metabolizma daha hızlıdır. Büyüme tamamlandıktan sonra bazal metabolizma hızı düşmeye başlar. 25 yaşından sonra yılda %1 azalma görülür. 45 yaşından sonra %5 azalmaya başlar.

Kadınların bazal metabolizma hızı erkeklerden düşüktür. Nedeni kadın vücut yapısının erkek vücüt yapısına oranla kas kütlelerinin az yağ dokularının fazla olması nedeniyle bazal metabolizma hızı kadınlarda erkeklere oranla daha düşüktür ve 40’lı yaşlardan sonra erkeklere oranla kadınlar 2 kat daha hızlı yağlanmaktadırlar.

Adet kanaması döngüsü (mensturasyon) de metabolik hızı etkiler. Metabolik hız yumurtlama anından bir hafta önce en düşük, mensturasyondan hemen önce en yüksek düzeydedir.

Kendinizi test edin ve gerçekten diyete hazır olduğunuzda diyet yapın. Çünkü sık sık diyet yapmak metabolizma hızınızı yavaşlatır. Sık sık kilo alıp veren insanlarda bazal metabolizma hızı daha düşüktür.

Uyku esnasında veya beslenme yetersizliklerinde bazal metabolizma normalden düşüktür. Keza anemik kimselerde, bazı sinir hastalıklarında veya tiroid yetersizliklerinde bazal metabolizma hızı düşer. Bu yüzden hormonlarınıza en yakın sağlık ocakları yada hastanelerde baktırabilirsiniz. Eğer tiroid, büyüme ve erkeklik hormonu gibi hormonlar düşükse bazal metabolizma hızınızıda arttırarak kilo almanıza ve yağlanmanıza sebebiyet verir.

Metabolizma Hızınızı Nasıl Arttırabilirsiniz?

Dengeli beslenme: Güne kahvaltıyla başlayın, öğün atlamayın. 

Fiziksel aktivite: Gün içerisinde fiziksel aktiviteyi arttırmak ve haftada en azından 2-3 gün 40 dakika süren egzersizler sonucunda hem vücut enerji harcar hem de vücutta yağ kitlesi azalıp, kas kitlesinin artması sonucunda metabolizma hızı hızlanır. 

Yeterli protein tüketimi: Gün içerisinde vücudun ihtiyacı olan karbonhidrat, yağ, protein, vitamin ve mineralleri dengeli almalıyız, bu besin öğelerinin içinden özellikle proteinlerin termik etkisi (vücut proteini sindirirken daha fazla enerji harcar) yüksektir. Bu yüzden süt, yoğurt, peynir, yumurta, et, tavuk, balık, kurubaklagiller gibi protein içeren besinleri diyetimizde yeteri kadar almalıyız. 

Kendinizi hazır hissettiğinizde diyet yapın: Bazı dönemlerde bireyler kilo vermek isterler fakat çevresel veya psikolojik etmenlerden dolayı buna hazır değildirler. Bu durumda kendinizi test edin ve gerçekten diyete hazır olduğunuz dönemde diyete başlayın. Çünkü sık sık diyet yapmak metabolizma hızınızı yavaşlatır. 

Bol su için: Su içmek dolaşım sisteminizi hızlandırır ve vücudunuzu temizler. Kendinizi az yemeye alıştırmayın: Ne kadar az besin tüketirseniz, metabolizma hızınızda o kadar yediğiniz besinlerden aldığınız kaloriye kendini adapte eder. Bu yüzden az besin tüketmeyin, dengeli ve sağlıklı beslenin. 

Hep aynı şekilde beslenmeyin: Bazı kişiler her gün aynı saatte aynı besinleri tüketirler, sürekli aynı besinleri tüketmek yerine diyetinize çeşit katınız. 

Baharatları yemeklerinizde kullanın: Kırmızı acı biber, karabiber, zencefil gibi baharatlar metabolizmayı hızlandırır. 

Günde 2-3 fincan kahve tüketin: Kahve tüketimi metabolizmayı hızlandırır (hamilelikte, reflü / gastriti olanlarda, çarpıntısı olan kişilerde önermiyoruz.) 

Yeşil çay: Metabolizmayı hızlandırdığı yapılan çalışmalarda görülmüştür.

sizde öğrenmesini istediğiniz sevdiklerinizle paylaşmak isterseniz http://www.kocfirat.com

Bir Cevap Yazın