ÇİN-TÜRKİYE ASGARİ ÜCRET KARŞILAŞTIRMASI VE İŞÇİNİN ÜSTÜNDEKİ SIKINTILAR

İhracata dayalı iki tipik benzer ülke olan ÇİN ve TÜRKİYE nerdeyse birbirine çok yakın olan işçi ücretleri baskılanmış. Sebepleri ise uluslararası ticarette fiyat rekabeti elde ederek pazar payı kapma çabalarıdır. 1980 liberalizmi ile TÜRKİYE sendikaların kafasının ezilerek işçinin hakkının savunamayacağı kağıt üstünde var olan ama fiilen işlenemeyen bi mekanizma haline getirildi. Bu olgu günümüzde bile işçinin kıdem tazminatının elinden alınıp açlık sınırında çalışmaya mahkum eden bi ekonomik politikaların ürünüdür. Çünkü 2 benzer ülkede çok yüksek teknolojili ürünler elde edemediğinden çok uluslu şirketlerin buralarda örneğin nıke, adidas çin üretim tesisleri toyota türkiye üretim alanı gibi benzerlikler göze çarpmaktadır. Gerçi çin bu inovasyon çalışmalarında iyi noktaları kat etti ama hala yeterli değiller.

TÜRK ve ÇİN’li insanların neden yurtdışında gitmeye, orda emeklerinin karşılıklarını bulabilmek için AVRUPA ve ABD ülkelerini tercih ettikleri rakamlarla ortadadır. ( ÇİN 354, TÜRKİYE 381, ABD 2000 dolar asgari ücret). Olaya satın alma gücü anlamında bakarsak TÜRKİYE içler acısı durumda. Enflasyonun görünün %26 hissedilen %110-150 civarında olduğu ülkede insanların insani bile ihtiyaclarını karşılamakta zorlanmaları insanları yeni arayışlara sevk etmekte. bkz https://www.bbc.com/turkce/haberler-turkiye-41331921

Karar sizindir fakat imkanınız varsa tabiki yurtdışında hayatınızı devam ettirmeniz sizin adınıza çok daha faydalı olacaktır. Türkiye borç yükünü sürekli halkına ödeten harcanabilir gelirini azaltan, tasarruf oranlarının bu yüzden düşük kaldığı, insanların giyim, ev kirası, yeme, içme gibi insanı fonksiyonlarını bile bu maaşlarla zorlanmaları yetmezmş gibi elinde 3 kuruş tasarrufu olan insanlarında paralarının mevduat hesaplarında karlarına ortak olunmaları ( Mart ayı döviz mevduat stopaj oranının %13 ten %20 ye cıkarılması ) birde enflasyonun paranın satın alma gücünü yemesiyle en basit örnekle patates soğanın bile 10 TL leri gördüğü ortamda birde seçim belirsizliğinde yabancı sermayenın endişelerinin artıp ülkeden döviz çıkışının artması önümüzdeki günlerde doların daha da artıcağını işaret etmekte.

Eğer ihracatçı değilseniz, yüksek sermayeniz yoksa sürekli ezilen grubun içinden çıkamıycaksınız yüksek ihtimalle. Hepinize iyi haftasonları dilerim..


Bir Cevap Yazın