KİLO VERMEK İÇİN BİRKAÇ PRATİK TÜYO

Kilo verme olayını kafanızdan çıkartın. Aslında çok basit bi olaydır, Aldığın kalori verdiğin kaloriden azsa zayıflamaya başlarsınız. Lakin ben kalori kontrolleri yaptırmayı seven birisi değilim. Hiçbi zamanda önermedim. ” Sadece yeşillik yiyerek kilo veremezsin, bi çikolata yedin diyede kilo almazsın.” Aslında bu söz çoğu şeyi açıklıyor benım kanaatimce. Bende bu yollardan geçerken tek tip beslenmedim, en önemli sorun budur sadece protein diyeti yada sadece yeşillik, 0 karbonhidrat. Yok böyle bişey çıkartın aklınızdan. Ama şöyle düşünmenizi istiyorum, kalorili bişey yediğinizde ( tatlı, abur cubur, gece yemeleri, unlu mamuller, fast-food yiyecekler ) aklınıza ne geliyorsa ne zaman canınız çektiğinde yemek isterseniz beyninizden şöyle bi düşünce geçsin. Ben bunu yersem yarım saat bilemedın 1-2 saate tadı damağımdan gidicek peki ya bende yapışıp kalan kalorisi, vücudumun insülin direncini arttırması, yağ parcalanmasını durdurması. Ben hiçde yemeyin diyemem ayda 1 kendinizi ödüllendirin çıkın doyasıya istediğinizi yiyin ama geri kalan 29 günün hakkını vermeniz şartıyla. Gerçekten inanın kolay bir iş değil, her canınızın çektiğini yerseniz her istediğinizide giyemezsiniz.

Menüleriniz bol protein ağırlıklı olsun. Nedenini merak ediyosanız hemen açıklayalım:

Proteinin çok iyi iştah bastırıcı özelliği vardır, ayrıca protein sindirilirken enerji harcandığından metabolizmanızı hızlandırmaya yardımcı olur. Vücutta proteinin sindirimi basit karbonhidratlardan daha zordur. Vücudumuz proteini sindirirken, daha fazla çaba sarfeder ve sindirim sırasında daha fazla enerji harcar. Az karbonhidratlı ve yeterli protein içeren yağsız (balık, yağsız yoğurt,yumurta, beyaz et gibi) ana öğünler tercih etmenizi ve en az 2 ara öğünü beslenmenize eklemenizi öneririm.

Hareket kabiliyetinizi arttırmanızı istiycem mesela. En ufak işi bile kendiniz yapın, eşinizden anne babanızdan su istemeyin kalkın kendiniz için.
İşteyken veya metroya giderken, asansör yerine merdiven kullanmamız gerektiğini, markete varmadan biraz önce aracımızı park edip hareket edin. Her yere arabayla gitmeye çalışmayın yürünebilecek mesafedeyse yürüyün. Yani bu liste dahada uzatılır değinmek istediğim nokta tembellik etmeyin hareketi hayatınızın tam ortasına koyun tembelliği değil.

Bilinen şu ki 1 kilo kas 1 kilo yağdan çok daha fazla kalori harcamamızı sağlar. Vücut kompozisyonunuz metabolizmanızın temelini oluşturuyor. Ortalama yarım kilo yağ günde 15 kkal yakmamıza sebep olurken, yarım kilo kas günde 85 kalori yakımı sağlıyor. Neredeyse kaslarımız günde 6 kat daha fazla kalori yakmamıza yardımcı oluyor. Yani kaslı bir vücuda sahip olmak sadece görsel olarak fayda sağlamakla kalmıyor, kalori yakımını da arttırıyor. Sporun bir diğer avantajı da harcanan kaloriden çok metabolizmayı hızlandırması. Ayrıca yapılan egzersizlerle beraber kas kazanırken, metabolizma hızımızı da arttırırız.

Bu arada unutmadan kilo problemi olupta kendisiyle barışık olan, zayıflamaya niyeti olmayan arkadaşlarınız varsa çevrenizde onlardan en azından istediğinizi alana kadar bi dönem uzak kalmanızda fayda var. Şimdi o ister sağlıksız fast food yiyecekler kıramazsın sende yersin, gidersin 3-5 biraz içersin bel çevren genişler. Bu tarz zararlardan korunmakta senin elinde tabiki.

En önemlisine gelmek istiyorum artık vede benim için en değerlisidir. Teoride herşey tamam uyku düzenine dikkat edilicek, kaloriden uzak durulucak, şeker,tuz,un tüketilmiycek, bol su içilicek, hareketli bi yaşam için bazı alışkanlıklarımız değişik vs vs. Yalnız bunları pratikte uygulamak için motivasyonunuzun her zaman en üst seviyede olmasına özen gösterin. Gerçekten istemezseniz zayıflayamıycaksınız, hep bi bahaneniz olucak söylediklerimi yapmamak için. Hırslı olun, inat edin, isteyin gerisi gelir çok da düşünmeyin o saniyeden sonra kilolarınızı..

Bir Cevap Yazın