TÜRKİYE’NİN EKONOMİK SORUNU STAGFLASYON

Stagflasyon kısaca enflasyonla işsizliğin aynı anda görülmesi durumudur. Ekonomi resesyona ( durgunluk ) girmiştir. Öncelikle stagflasyon un tarihinden kısaca bahsetmem gerekirse ilk defa dünyada 1974 senesinde OPEC ( petrol kartelleri ) petrol piyasasındaki düşük kar oranları vede ucuz petrolü daha fazla satmak istememesi nedeniyle petrol fiyatlarını bi anda 4 katına çıkarmıştı. %400 lük bi artış o malın hammaddesi olduğu sanayileri vurdu. Çok yüksek girdi maliyetleri fiyatların artmasına neden olurken, artan fiyatlar karşısında taleplerini düşüren hanehalkı tüketimide sektördeki satışları, karları azaltarak firmaların üretimlerini kısmalarına ve işçi çıkarma yoluna gidilerek küçülmeye başlamışlardı. Bugün ise Türkiye’de bi benzeri yaşanmaktadır. TÜİK ( Türkiye İstatistik Kurumu ) verilerine göre işsizlik %14.7 olurken, tarış dışı istihdam %16.4 civarlarında vede genç işsizlik %30-35 civarında gerçekleşmektedir. Enflasyon ise görünen %26 iken reel olarak bi kg soğanın 1 tl den 10 tl ye çıkması sanırsam enflasyonun hiperenflasyona dönütüğünü ve ortalam enflasyon sepetinin tahminimce %150-200 civarında gerçekleştiğidir. Tabikide halka bu kadar çok söylenmiycektir lakin en basitinden sebze meyve fiyatlarındaki fiyat artışlarının 2-3 katına çıkması bu öngörümü desteklemektedir.

Stagflasyondan çıkma yöntemleri aynı anda ve eşgüdümlü olarak uygulanmasıdır. sadece para arzını kısmak toplam talebi etkileyerek enflasyonu düşürebilir lakın işsizliği katlayarak büyütür. Sadece genişleyici para ve maliye politikalarınıda uygulamak işsizliği azaltır lakin eline harcanabilir geliri olacak olan insanların mal ve hizmet taleplerini dahada artırıcağından maliyet enflasyonu görünümündeki durumu talep enflasyonu şeklinde körükleyerek artırıcaktır.

Burdaki en önemli kıstas öncelikle yabancı sermayenin ister yüksek faiz vererek, ister yatırım teşfiklerinde sübvansiyon uygulayarak ( vergi indirimleri, işçi ücret ve sigorta maliyetleri düşüşü ) uygulanarak eşgüdümlü olarak ülkeye döviz girerek kurları düşürüp aynı zamandada yatırım ımkanı sağlanıp işsizliği azaltma politikasıdır. Eşgüdümlü uygulanırsa başarı şansı yüksektir. Lakin para güven duyduğu yere gelir. Para eğer kendini güvende hissetmezse ki son dönem ülkemizdeki seçim kaosu gibi durumlar hukukun üstünlüğünü zedeleyerek yabancı sermayeninde kaçmasını neden olmasını engellemek için bi an önce seçim muhabbetinden çıkılıp acilen ekonomik politikalara ağırlık verilmelidir.

Bir Cevap Yazın